Ze względu na mechanizm działania rozróżniamy dwa rodzaje łóżek rehabilitacyjnych:

 • Łóżko sterowane ręcznie, czyli z wykorzystaniem siły opiekuna, zazwyczaj z mechanizmem śrubowym.

  Opiekun wybiera pozycję z prawej lub lewej strony łóżka. Chwyta dźwignię i zwalnia blokadę (ruchem do przodu, a potem do tyłu) aż usłyszy charakterystyczne „klik” i poczuje, że „ząbek” zaskoczył na listwę, w której są wgłębienia. Następnie ustala z chorym, czy dana pozycja jest odpowiednia.
   

 • Łóżko sterowane elektrycznie pilotem lub panelem sterującym zamontowanym przy łóżku. Ten typ łóżka umożliwia samodzielne sterowanie pozycją przez chorego.

Najczęstsze obawy związane z korzystaniem z łóżek elektrycznych:

 • Czy będę potrafił obsługiwać łóżko medyczne (rehabilitacyjne)? 

  Obsługa łóżek jest prosta i czytelna, ponieważ nierzadko dedykowana jest osobom z deficytami i ograniczoną sprawnością. Przyciski na pilocie i sterowniku opisane są w postaci ikonek (przedstawiają ułożenie pacjenta w konkretnej pozycji plus strzałki góra-dół. Użytkowanie sprzętu powinno być zgodne z zaleceniami producenta. Przed rozpoczęciem korzystania z łóżka przeczytaj instrukcję.
   

 • Czy łóżko na kółkach jest stabilne?

  Łóżka medyczne (rehabilitacyjne) są stabilne. Poprzez zablokowanie kół hamulcem unikniesz niekontrolowanego przesuwanie łóżka. Naucz się, jak blokować koła łóżka przy użyciu hamulców.
   

 • Czy łóżko sterowane elektrycznie nie złoży się razem z chorym?

  System łóżek elektrycznych jest w pełni bezpieczny. Nawet przy pomyłkowym naciśnięciu łóżko złoży się tylko do pewnego momentu i zablokuje w danej pozycji. Pamiętaj, że zawsze konieczna jest ocena stanu świadomości pacjenta i ewentualne włączenie blokady na pilocie lub panelu sterowania. 
   

 • Czy chory rozlewając wodę/posiłek na łóżko nie spowoduje spięcia?

  Rozlanie płynu, jak również niekontrolowane wypróżnienia oraz wymioty nie spowodują awarii. Łóżka zaprojektowano tak, aby ewentualne zalanie nie było zagrożeniem. Przewody zasilające są dobrze zaizolowane, a całość pokryta jest tworzywem łatwym do zmywania i czyszczenia.
   

 • Czy przy awarii prądu chory nie zostanie w pozycji np. siedzącej na całą noc?

  Każde łóżko wyposażone jest w akumulator, który pozwala na dostosowanie pozycji chorego do jego potrzeb nawet w sytuacji awarii i odcięcia prądu.
   

 • Czy i jak powinny być zaciągnięte barierki w łóżku medycznym (rehabilitacyjnym)?

  Gdy stan chorego pozwala na korzystanie z łóżka bez zaciągniętych barierek to nie jest to konieczne. Gdy istnieje obawa, że chory wypadnie z łóżka, barierki zawsze powinny być zaciągnięte. 

  Bywa, że chory chce jeść posiłki w pozycji siedzącej ze spuszczonymi nogami lub po prostu posiedzieć – wtedy zawsze konieczny jest nadzór opiekuna. 
   

 • Jak często należy sprawdzać stan techniczny łóżka?

  Akumulator w łóżku rehabilitacyjnym zawsze powinien być naładowany. W razie braku prądu musimy mieć możliwość zmiany pozycji chorego (można to sprawdzić odłączając łóżko od prądu i sprawdzając pilotem czy nadal działa). Należy zawsze sprawdzać, czy przewody zasilające nie zostały uszkodzone oraz czy są prawidłowo podpięte.

contact

Nie znalazłeś pomocnych materiałów?

Pomóż nam rozwijać pomocnik online dla opiekunów osób nieuleczalnie chorych w domach. Napisz do nas i zgłoś temat, którego brakuje.

NAPISZ DO NAS